Pacienta k terapii indikuje lékař (lymfolog), který diagnostikuje druh otoku, často jde i o spolupráci s jinými odbornostmi. Pro upřesnění diagnozy využívá zobrazovací metody tzv. lymfoscintigrafie a vytváří léčebný plán ve spolupráci s lymfoterapeutem.
Lymfatický systém je tvořen lymfatickými cévami a lymfatickými uzlinami. Systémem prochází tekutina, kterou nazýváme lymfa. Ta odvádí mimo jiné řadu toxinů, ale i velké buňky a proteiny (lymfatický systém je tzv. čistička těla). Pokud je systém porušen, dochází k hromadění této tekutiny a ke vzniku tzv. lymfedému (lymfatický otok).
je spojen s vrozenými vadami systému, ať již uzlin nebo cév. Může se projevit kdykoliv během života, nejen u dětí, ale např. i v těhotenství.
je způsoben např. úrazem (po zlomeninách, či poškození měkkých tkání), po operacích (u nádorů prsu nebo po gynekologických zákrocích), ale i po operaci maligního melanomu, kdy dochází k odstranění spádových uzlin.
Lipedém (hypertrofická tuková tkáň, chronické prosáknutí a bolestivé změny podkožní tkáně). Lipedém je těstovitý otok končetin, který ostře končí u kotníků. Gynoidní typ lipedému je v oblasti stehen a hýždí (tvar jezdeckých kalhot).
Flebedém je otok, způsobený městnáním lymfy v důsledku přeplnění žilního a lymfatického systému u chronického onemocnění žil.
Terapie u primárního lymfedému je celoživotní.
Manuální a přístrojová lymfodrenáž, správně zvolená komprese, péče o kůži, vhodná pohybová aktivita, zdravý životní styl a medikamentozní terapie jsou základním stavebním kamenem k úspěšné redukci a stabilizaci otoků.
U nadváhy a obezity s kombinací různých onemocnění, lze využít nutriční genetický test s interpretací výsledků odborným lékařem.
Důležitým faktorem úspěšné léčby je aktivní spolupráce mezi pacientem a lymfoterapeutem.