Lymfocentrum v Pardubicích
MUDr. Iva Žampachová, specialista

 

Lymfologie je mladý (25letý) medicínský obor, který se zabývá problematikou lymfatického systému.

 

Pacienta k terapii indikuje lékař (lymfolog), který specifikuje otok. Často jde i o spolupráci s jinými odbornostmi. Pro upřesnění diagnozy využívá zobrazovací metody tzv. lymfoscintigrafie a vytváří léčebný plán, který je realizován a upřesňován společně s lymfoterapeutkou.

 

  • Lymfodrenáž indikovaná ze zdravotních důvodů je hrazena z Vašeho zdravotního pojištění.

  • Jsme smluvním pracovištěm všech zdravotních pojišťoven.

Lymfatický systém je tvořen lymfatickými cévami a lymfatickými uzlinami. Systémem prochází tekutina, kterou nazýváme lymfa. Ta odvádí mimo jiné řadu zplodin, ale i velké buňky a proteiny. Pokud je systém porušen, dochází k hromadění této tekutiny a ke vzniku tzv. lymfedému (lymfatický otok).

V zásadě rozlišujeme primární a sekundární lymfedém.

  • Primární lymfedém je spojen s vrozenými vadami systému, ať již uzlin nebo cév. Může se projevit kdykoliv během života, nejen u dětí, ale např. i těhotenství bývá spouštěcím momentem otoku.

  • Druhotný lymfedém je způsoben příčinou – často po úrazech (po zlomeninách, či poškození měkkých tkání), po operacích, např. u nádorů prsu nebo po gynekologických operacích, ale i po operaci maligního melanomu, kdy dochází k operativnímu vstupu do spádových uzlin.

Lipedém (hypertrofická tuková tkáň, chronické prosáknutí a bolestivé změny podkožní tkáně). Lipedém je těstovitý otok končetin, který ostře končí u kotníků. Gynoidní typ lipedému je v oblasti stehen, tvar jezdeckých kalhot.

Lymfoterapeut pak zahájí terapii:

Kompresní dekongestivní léčba: ruční a přístrojová lymfodrenáž, komprese, péče o kůži, medikamentosní terapie a řada režimových opatření - předcházíme změnám posturálním – prevence v rámci rehabilitace atd.

Terapie u primárního lymfedému je celoživotní, ale otoky lze při správném vedení dobře kompenzovat tak, aby neomezily člověka v jeho běžných denních aktivitách.

Rádi o Vás pečujeme

Buďte první, kdo se dozví o našich novinkách a speciálních akcích

Kontakt

Homea Clinic

Popkovická 1340,

530 06 Pardubice Svítkov (mapa)

IČO: 15050831

+ 420 737 138 136

+ 420 602 209 208

recepce@homea.cz

Otevírací doba recepce: 

po:

8:00 - 15:30

út:

8:15 - 18:00

st:

8:00 - 15:30

čt:

8:00 - 18:00

pá:

8:00 - 15:30

Vždy se prosím řiďte časem Vašeho objednání.

Možnosti

placení:

  • Platební kartou

  • Sodexo

  • Benefit plus

  • Benefity

Spolupracujeme